Niemalże każdemu z nas zdarzyło się mówić, że jesteśmy w stresie. Często spotykamy się z tym terminem i mniej więcej każdy z nas wie co chce powiedzieć używając tej terminologii ale czy faktycznie do końca zdajemy sobie sprawę z czym mamy do czynienia i jak bardzo zjawisko stresu ma wpływ na nasz organizm oraz na naszą psychikę ?
Postanowiłam przybliżyć nieco temat stresu gdyż chcąc z nim walczyć musimy najpierw wiedzieć z czym chcemy walczyć ?
Trochę Historii i nauki:
Pierwsza książka na temat stresu sięga 1956 roku i została napisana przez Hansa Hugona Selye’a, to człowiek, który poświęcił 50 lat na swoje badania odnośnie zjawiska stresu. On pierwszy postawił hipotezę iż większość chorób wywołanych jest właśnie przez zjawisko stresu.
Stres to nic innego jak wzrost napięcia mięśniowego. Powodują to tak zwane czynniki stresujące w psychologii nazywane stresorami. Amerykański psycholog Thomas H. Holmes stworzył metodę do mierzenia stresu skalą mierzoną w LCU (jednostki zmian życiowych). Z pośród wielu poniżej przestawiam listę ze wskaźnikiem LCU :
- Śmierć małżonka – wpływ 100 LCU
- Rozwód – wpływ 73 LCU
- Małżeństwo – wpływ 50 LCU
- Ciąża – 40 LCU
- Duży kredyt – 31 LCU
- Kłopoty z teściową – 29 LCU
- Zmiana miejsca zamieszkania – 20 LCU
- Urlop – 13 LCU
- Boże Narodzenie- 12 LCU
Jeśli suma ta przyjmuje wartość 200-299 – ryzyko poważnej choroby wynosi 50%. A wartość 150-199 powoduje 33% ryzyka.
Oczywiście oprócz wielkości LCU istnieją jeszcze takie uwarunkowania jak nasze indywidualne predyspozycje czyli oprócz stresora ważna jest nasza ocena danej sytuacji a także reakcja naszego organizmu ( w zależności od uwarunkowań fizycznych i psychicznych).
Tak więc powyższe dane uwidaczniają nam jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć stres. Dlatego też tak bardzo ważny nacisk kładzie się na walkę ze stresem.
Czym objawia się stres:
- napięcie mięśni, zwłaszcza części szyjnej i górnej kręgosłupa
- bezsenność
- uczucie lęku
- utratę apetytu lub wzmożony apetyt
- niestrawność żołądka, nadkwasota
- bóle w okolicy żołądka lub klatki piersiowej
- wzmożony, płytki oddech, duszności
- zawroty głowy, zmęczenie, senność
- częste, ostre migreny
- ogólnie pogorszenie nastroju
- objawy podobne do grypy
- podwyższone ciśnienie krwi
Jak radzić sobie ze stresem :
Można domowymi sposobami starać się okiełznać moment stresu poprzez na przykład relaks. Najważniejsze to znaleźć sobie chwilę spokoju tylko dla siebie. To czas aby na moment spróbować uspokoić burzę myśli w naszej głowie. Może to być np.: czas spędzony przy muzyce relaksacyjnej.
Drugim sposobem na wyciszenie się są ćwiczenia gimnastyczne. Badania wykazały, że po 20 minutach ćwiczeń następuje wzrost endorfin w naszym organizmie, które odpowiadają polepszeniu się naszego nastroju.
Doskonały sposób na relaks to działanie na nasze zmysły odpowiednich doznań. Nim zanegujesz w ogóle ten pomysł zastanów się jak wpłynąłby na ciebie delikatny masaż, zapach cudnej lawendy, smak na przykład ulubionego wina może zapach palącego się drewna w kominku, sex itp.
Często stres można rozładować zwykłą modlitwą bądź też medytacjami.
Oczywiście wizyta u fachowca wiele Ci da, pozwoli spojrzeć na Twój problem zupełnie z innej perspektywy. Rozmowa sprawia, że sami słyszymy siebie i często zupełnie inaczej zastanawiamy się nad powodem stresu. Również rozwiązania problemu przychodzą łatwiej i są o wiele trafniejsze. Aby móc skutecznie rozpoznać działanie stresu i móc ocenić odpowiednio nacisk stresu na naszą psychikę musimy poznać własne emocje, niestety choć w szkołach uczą nas wielu potrzebnych i mniej potrzebnych rzeczy to nie uczą nas postaw naszego funkcjonowania w otaczającym nas świecie. Nasze emocje to tak naprawdę my w określonych sytuacjach.
Choć tak wiele mówi się o tym i każdy prawie wie, że nasze dolegliwości choć leczone wielokrotnie farmakologicznie przyczynę mają w stresie to jednak mało poważnie podchodzimy to tego problemu. Nie mniej jednak jest to zjawisko coraz to bardziej rozpowszechnione i wraz z rozwojem cywilizacji i parciem technologii do przodu my zwykli ludzie niezbudowani z podzespołów ulegamy codziennie większym wpływom frustracji i depresjom wywołanymi stresami.